Izolacija fasade

Postopek izdelave fasade 1

 

 

Ponudba

Vsaka ponudba vsebuje specifikacijo materiala, ter tehnični list v katerem so poleg lasnosti tudi navodila proizvajalca o pravilni vgradnji materijala.

Garancija na delo

Za kakovost fasadnih sistemov garantiramo 10 let.

Garancija na material

Proizvajalci garantirajo za svoje fasadne sisteme samo v primeru pravilne izdelave.
Podjetje JUB  za kakovost svojih fasadnih sistemov pri pravilni vgradnji izvajalca garantira 10 let, BAUMIT 5 let, itd

Montaža gradbenega odra

Pri montiranju in demontiranju konstrukcije odra smo posebej previdni, ker sem mnenja, da hijerarhija pomembnosti dela mora biti naslednja: 

1. Varnost
2. Kakovost
3. Hitrost

Nevarnost na gradbišču ne preti samo na nas izvajalce, temveč tudi na naročnika, saj je oder na vašem dvorišču, ker na objektu nismo  prisotni 24ur na  dan, mora biti previdnosti na gradbišču za vse, ki se tam nahajajo. Ko se delo izvaja na višini, ni priporočljivo oz. je prepovedano hoditi pod odrom in po gradbišču, saj moramo paziti na kakovost dela in pravtako na vašo in našo varnost.

Priprava in zaščita

  Na začetku dela veliko časa porabimo na zaščito objekta, ki je zelo pomembna glede na to, da je pri zunanjih materialih in barvah, kateri so močno obstojni na vse vplive, čiščenje zelo teško. Pravilna zaščita tudi vpliva na izgled (pri nepravilnemu lepljenju zaščitnega traka lahko nastanejo luknje in nepravilne linije, pogosti pa so primeri pri izvajalcih, da se trak posuši in se težko ali sploh ne more več odstraniti od novih oken, vrat, žlebov...).

Osnutek podzidka - cokle

Preden se lotimo lepljenja stirodurja (XPS) dobro je ali celo obvezno, narediti hidro izolacijo po možnosti tudi v zemljo, vsaj 20cm do 50cm ali več. Nato pravilno formiramo višino cokle in vagres. Lepljenje plošč stirodurja je priporočeno mazati z mineralnim lepilom, zobatim gleterjem po celi površini plošč in po potrebi hidro izolaciji (podobno kot za kameno volno). Na delih cokle ki bo ostala v zemlji je dobro dati še čepasto folijo.

Lepljenje stiroporja (EPS)

Način lepljenja in drugi postopki so odvisni od navodil proizvajalca (tehnični list), katera moramo upoštevati zaradi preprečevanja izgube garancije na material. Plošče se ravnajo s pomočjo horizontalne in vertikalne špage, ter z letvo dolgo minimalno 2m.

Stike med ploščami, ki imajo zazor zapolnimo s za to namenjeno PUR peno odvisno od potrebe, nikakor z lepilom. Stike z večjim zazorom polnimo s stiroporjem 1 ali 2cm, nikakor s pur peno. Če so luknje zvrtane zaradi sidranja, jih zapremo s čepi stiroporja nikakor pa s purpeno, ker se s časom poznajo krogi po fasadi. Purpen drugače vpije vlago kot stirodur.

 Pri vgradnji stiroporja manjših debelin (3, 5, 6 cm...) se mora paziti na vlago zaradi tega, ker se po dežju in sušenju hitro deformira (zvije) npr: danes je narejen u letvo in vaser vago jutri pa je že zvit in je vsaka plošča po svoje.
Pri vgradnji volne se obvezno mora paziti na vlago, ker zgubi izolacijske lastnosti, če je mokra in se kot taka treba odstraniti. Tudi grafitni stiropor večje debeline je potrebno čim prej armirati z mrežo, ker se zvija na soncu. Stike in površino nekaterih plošč po potrebi zbrusimo na mestih ki smo jih pri lepljenju označili.Lepljenje stiropora

 
Stiropor pri slabši podlagi ali pri višini nad 8 metrov zasidramo (kombinacija cenenega stirodurja ali stiroporja in cenenih sider pripelje do tega, da stirodur popoka ter, da so vidne bunkice na fasadi.

Sidra se pa rasporejujejo po ustreznem šablonu. Tip in dolžina sider je odvisna od debeline plošč in podlage.

Špalete, balkone, stebre, simse in razne betonske ali druge površine, ki imajo stik z izolacijo in bivalnim prostorom je dobro zaradi toplotnih mostov in preprečevanja možnosti pojave plesni in vlage zapreti s stirodurjem.
Zelo pomembna je tudi RAL montaža oken.

Vgradnja vogalnikov

 Sledi vgradnja vogalnikov, ki jih je spet dobro vgraditi pred armiranjem z mrežo in nanosom lepila iz razloga, da je potrebno vsak korak, fazo, stik med materiali čim več anulirati tako ,da bi se prehodi čim manj videli. Površine in vogali v nakaterih primerih se ne morejo narediti popolnoma ravno, ker svetloba pod kotom dela svoje in žal ravne površine niso odvisne samo od nas, ampak tudi od mojstrov, ki so bili pred nami, tako da, vsaj s pravilnim postopkom se lahko potrudimo, da objekt izgleda lepše.

Armiranje z mrezo

Armiranje z mrežo:

Pri armiranju stene z mrežo je obvezno nanesti pod in nad mrežo lepilo (nekateri izvajalci šparajo čas in material s tem da pritrdijo mrežo na stiropor z žebljički ali kako drugače in samo nad mrežo nanašajo lepilo, kar ni pravilno, ker mreža mora biti po navodilih vsakega proizvajalca fasadnih sistemov potopljena v lepilo na način cca 2/3 lepila pod mrežo in 1/3 nad mrežo). Da kasneje ne bi prišlo do raspok na novi fasad, ki se težko sanirajo, mrežo je potrebno preklopiti vsaj 5 cm čez drugo vrsto mreže in obvezno čez notranje vogale.

Mreža mora biti kvalitetna ter vstrezne debeline (gramaže), Proizvajalci pogojujejo vporabo njihovih mrež (in celotnega materiala do zaključnega ometa, kateri pri nekaterih ni pogoj) ravno zaradi tega, ker cenene mreže ne bi imele svojo funkcijo in bi vplivale na kvaliteto celotnega sistema in mogoče glavni vzrok izgube garancije materiala. Na to pa proizvajalci imajo vso pravico, kajti tisoče zaposlenih delavcev in strokovnjakov, ki razmenjujejo medsebojne in iskušnje s kupci saj znajo več kot eden posameznik, ki kombinira nekaj po svoje potem pa zamenja telefonsko številko kar se pogosto dogaja...

Če Vam je ta članek bil koristen,
prosim za share ali like na Facebook-u.

Postopek izolacije ali obnove fasad (2 del)